نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
احمدي نژاد و ديپلماسي نانو تكنولوژي
فارس


"صادق الحسيني " با انتشار مقاله‌اي براي خبرگزاري فارس تحت عنوان "احمدي‌نژاد و ديپلماسي نانو تكنولوژي " به نحوه تصميم‌گيري رئيس جمهور اسلامي ايران در عرصه ديپلماتيك پرداخته است.

متن كامل اين مقاله كه براي فارس به رشته تحرير در آورده در زير مي‌آيد:

در فرهنگ ديپلماتيك وي هيچ چيز غيرممكن نيست، بلكه كاملا برعكس او به اذعان مشاوران بلندپايه وزارت خارجه‌اش تمام "عرف‌هاي " دست و پا گير سنتي را كنار مي‌زند تا چون نسيم از شرق به غرب و از شمال تا جنوب بوزد و با وزش خود تمام اصول و مبادي تحريم شده ديپلماتيك و قواعد محال و غيرممكن سياسي را در هم بشكند.
اگر او را به حال خود رها كني مي‌بيني صبح در قاهره است تا برغم سايه سنگين "كمپ ديويد " بر روابط دو جانبه تهران‌-‌قاهره سفارتخانه ايران در مصر را افتتاح كند و بعد از ظهر در رباط است تا با تاكيد بر اهميت روابط دو جانبه ايران‌-‌مراكش از دولت اين كشور بخواهد با ناديده گرفتن توجيهات غيرمنطقي و نامعقول قطع روابط دو جانبه،‌ دوباره روابط رباط با تهران را از سربگيرد و بدين وسيله به ضرب المثل معروف ايراني "شتر ديدي نديدي " تجسم عيني بخشد.
به همين دليل است كه مي‌بينيم، امروز تعداد هيئت‌هاي ايراني اعزامي به كشورهايي كه ايران با آنها روابط سرد و محدودي دارد،‌ را به شكل قابل توجهي افزايش داده تا اين كشورها را به گسترش روابط دو جانبه با تهران دعوت كند.
با اين شعار كانديداي دور اول انتخابات رياست جمهوريش شد تا بر بزرگان دولت و نظام پيروز شود و با تبعيت از اين خط‌مشي بار ديگر در انتخابات دور دوم رياست جمهوري شركت كرد تا بار ديگر با شكست دادن احزاب، جريان‌ها و كارتل‌هاي دولتي به رياست جمهوري ايران اسلامي برسد و به خط مشي گذشته خود در اداره دولت و كشور ادامه دهد، به همين منظور يك روز او را در قالب سفير و روز ديگر در قالب وزير و روز پس از آن در قالب يك رزمنده مي‌بيني.
هيچ چيز نمي‌تواند، خط مشي او را در بركناري مهمترين وزيرش و رئيس هيئت ديپلماتيك كشورش تفسير كند كه بنا به گفته كارشناسان مسائل ايران "نيمي از دولتش " را تشكيل مي‌دهد،‌ جز شور و حماسه‌اي كه چون نسيم در جان و روح احمدي نژاد جريان دارد تا از نيمه دولتش چشم بپوشد و آن را چون گردبادي كه درختان كهن را زير ريشه برمي‌كند، از مقام خود بركنار نمايد.
از كويت گرفته تا عمان و صنعا و از جمله رياض همه ايستگاه‌هايي هستند كه احمدي نژاد در آنها تاملاتي دارد و دوست و يار و ياور بحث برانگيزش "رحيم مشايي " هميشه در ميان اين پايتخت‌ها در تردد است تا موفقيتي پشت سر موفقيتي ديگر براي او رقم بزند و حامل پيام‌هاي دوستي ايران براي رهبران كشورهايي باشد كه اسناد "ويكي‌ليكس " آنها را از جمله دشمنان ايران معرفي كرده بودند،‌ درحالي كه به اعتقاد طرفداران احمدي نژاد هدف اين اسناد چيزي جز فتنه‌انگيزي توسط آمريكايي‌ها نيست.
احمدي‌نژاد از انتقادهاي گزنده به خاطر بركناري "وزير اولش " حتي از سوي نزديكترين يارانش هم در امان نماند، اما در اين ميان هيچ كس پيرامون اختلافات او با وزيرش كه احمدي نژاد را وادار به چنين اقدام نامتعارفي نمود، چيزي نگفت و او بسان هميشه بردبار و صبور سكوت اختيار كرد تا باب تغيير و تحولات را در راستاي تشديد و تسريع چالش‌هاي داخلي و خارجي به خاطر سياست‌هايش باز بگذارد.
اين اولين باري نيست كه اين مرد بر عرف‌‌هاي ديپلماتيك فائق مي‌آيد، پيش از اين هنگامي كه وي در اواخر دوره اول رياست جمهوريش از كشور امارات عربي متحده ديدن و با رئيس جمهور كشور عرب همسايه‌اش گفت‌وگو و ملاقات كرد، بر اين عرف‌هاي سنگين فائق آمده بود، در آن زمان تمام جريان‌هاي راست دنيا و همچنين جناح چپ ديپلماتيك و سياسي‌ ايران از وي به دليل اين عجله و عدم التزام به اصول و مبادي ديپلماتيك كه اقتضا مي‌كرد، طرف دوم به ديدن طرف اول بيايد، انتقاد شديد كردند.
همين موضوع در ديدارش از مكه مكرمه و گفت‌وگو با دومين همسايه بزرگ عربش نيز رخ داد تا اين حادثه در مورد امير قطر و دعوت امير اين كشور از احمدي نژاد براي شركت در اجلاس شوراي همكاري خليج فارس نيز تكرار شود.
كساني كه احمدي نژاد را از نزديك مي‌شناسند و با او كار مي‌كنند، مي‌گويند تصميم اخير وي در بركناري "منوچهر متكي " وزير خوش برخورد و ديپلمات كهنه‌كار و مجربش هيچ ارتباطي با پيشينه شخصي يا حزبي يا گروهي وي ندارد، بلكه تصميمي است كه به دليل تحركات اخير صورت گرفته در وزارت خارجه بايد گرفته مي‌شد و به همين دليل وي تصميم گرفت تا براي پايان دادن به اين تحركات وزير اين وزارتخانه را تعويض كند تا سرعت بيشتري به حركت اين وزارتخانه دهد كه مدت‌هاست از قافله ديگر وزارتخانه‌ها عقب مانده و موتور محركي از نوع "نانو تكنولوژي " بر آن بگمارد، چون جانشين متكي كسي جز دكتر "علي اكبر صالحي " رئيس سازمان انرژي اتمي ايران نبود.
به نظر مي‌رسد، مشاوران احمدي نژاد آماده مي‌شوند تا تحرك ديپلماتيك جديدي را بويژه در عرصه عربي آغاز كنند و اينان تاكيد بسيار دارند كه مرحله آينده تمام خطوط و اصول و قواعد دوره گذشته را كه مملو از توطئه‌هاي آمريكايي است، زير پا خواهد گذاشت، به همين دليل اين حركت نيازمند مشاوره‌ها و مذاكرات سريع و حجيم ميان دو طرف ايراني و عربي براي مقابله با مرحله پس از شكست و فرار بزرگ آمريكا از منطقه است كه اكثرا با سياست زمين سوخته همراه خواهد بود، به اين معنا كه آمريكا نه فقط دشمن كه دوست و دشمن را با هم از بين مي‌برد و در اصطلاح تر و خشك را با هم مي‌سوزاند.
بنابراين اين ديپلماسي، ديپلماسي مقابله با فتنه‌هاست كه به اعتقاد رئيس جمهوري ايران و مشاوران و معاونان و تعدادي از دست اندركاران جديد وزرات خارجه‌اش در آن نبايد وقت را چه در سطح بين المللي و چه در سطح داخلي از دست داد.
اين ديپلماسي، ديپلماسي از نوع مردم است، چرا كه احمدي نژاد دوست دارد بر آن اين نام را بگذارد و شعار اين ديپلماسي فتح و زير پا گذاشتن "عرصه‌هاي تحريم شده " ديپلماتيك در صورت لزوم و اقتضا است و اين ديپلماسي است كه مي‌تواند بر ديپلماسي رهبران و نمادهاي اين عصر غلبه كند، عصر و دوره‌اي كه بر معادله فاتحان جنگ جهاني دوم بايد بر جهان حكم برانند و اصول ديپلماتيك آن را مشخصا كنند، استوار است.
ديپلماسي كه به اعتقاد احمدي نژاد دوره آن بسر آمده و ديگر بسان گذشته نمي‌تواند چالش‌هاي پيش روي خود، از جمله بازداشتن ايران از ادامه برنامه مسالمت آميز هسته‌ايش و توطئه دادگاه بين المللي عليه لبنان و محدود و محصور كردن فلسطيني‌ها در چارچوب بيهوده روند مذاكرات را حل كند.
در يك كلام بايد گفت، اين ديپلماسي، ديپلماسي "نانو " هسته‌اي ايران در رويارويي با ديپلماسي نانو هسته‌اي آمريكا‌-‌رژيم صهيونيستي است كه مي‌خواهد بر كشتي‌هاي پنج‌گانه سوري، ايراني، تركي، عراقي و لبناني كه راه بنادر حيفا، يافا، اللد، رمله و غزه را پيش گرفته فائق آيد.
اما از عجايب و نامتعارف‌هاي احمدي نژاد يكي اين است كه وي در زماني روي به اين اقدام خطرناك مي‌آورد كه در فرهنگ عرف‌هاي ايراني و دولت‌هاي پيشين سنتي اين كشور مشابه چنين اقدامي را نمي‌توان يافت و جالب آن كه احمدي نژاد در همان حال رويارويي غيرسنتي نامتعارفي را در دو جبهه داخلي و خارجي رهبري مي‌كند كه در محاصره اقتصادي و آزادي قيمت‌هاي كالاهاي اساسي نمود پيدا مي‌كند و اين بدين معناست كه اين مرد جنسي از "نانو تكنولوژي " دارد چه در غير اين صورت نمي‌توانست به مقابله با اين مشكلات و دشمنانش كه براي وي صف كشيده‌اند، برود.

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=194&tab=weblog