نسخه چاپی

سایت تحلیلی و اطلاع رسانی مفید نیوز
یوسف پیامبر در صبرا و شتیلا
بیا تا برویم


آوارگان فلسیطنی در بیروت دو اردوگاه دارند که اصطلاحا به آنها مُخَـیَّم می گویند. یکی برج البراجنه و دیگری "صبرا و شتیلا". نام معروفی که یادآور کشتار 3500 انسان بی گناه است. درباره صبرا و شتیلا و مزار شهدای آن در پست بعدی بیشتر خواهم نوشت.

اما در صبرا و شتیلا که بسیاری از گروه های فلسطینی اعم از شیعه و سنی و سلفی در آن زندگی می کنند، یک صحنه مرا بسیار خوشحال کرد. آن هم دیدن سی دی های "یوسف پیامبر" در بساط فروشندگان آنجا بود.

هر چند در خود محله های بیروت هم این مسئله بسیار دیده می شد و خیلی ها هم آدرس یا تلفنی از یوسف پیامبر از ما می خواستند، اما  حلاوت دیدن این اثر در صبرا و شتیلا چیز دیگری بود.

چندی پیش هم در خبر ها آمده بود، سيد حسن نصرالله با نام بردن از سريال "يوسف پيامبر " اين اثر را بهترين كار فرهنگي جمهوري اسلامي در اين عرصه خوانده و گفته اين فيلم با اثر گذاري شديد روي مردم منطقه به خصوص به خاطر موضوع آن كه به تاريخ يهود اشاره دارد توانست مخاطبان زيادي را جذب كند.

نصرالله گفته بوده که با وجود اين كه سريال يوسف پيامبر تهيه و توليد ايران و تفكر شيعي است، طيف كثيري از ماروني ها و مسيحي ها و نيز ساير طوايف اهل تسنن لبنان را به خود جذب كرده است.

وي با اشاره به اينكه "من در هنگام ديدن اين فيلم بسيار گريه كردم " مي گويد براي جشن تولد نوه هايم سي دي اين فيلم را به آنها هديه دادم و آنها در يك شب تا صبح اين فيلم را مشاهده كردند و بسيار زياد به داستان آن علاقه مند شدند.
 

http://biataberavim.blogfa.com/

http://mofidnews.com/index.php?page=desc.php&id=224&tab=weblog